Tímto blogem se snažím s nadsázkou vypořádat s různými situacemi, které při soužití s myslivcem nastaly.

Zajíc

5. března 2018 v 9:00 | Vaše zelená manželka
Můj myslivec, já a naše fena jsme vyrazili jako hosté na hon na kachny a na drobnou zvěř. Jeden z mých prvních, kam jsem jela jako psovod. Naše fena byla ještě mladá a temperamentní a potřebovala nasbírat zkušenosti, aby se z ní postupně mohla stát dobrá pracovní fena. Divoké kachny a srnčí jsme už zvládaly celkem disciplinovaně, ale bála jsem se, jak fena zareaguje na zajíce. Aport už sice uměla, ale moc živých zajíců v naší honitbě nepotkala.
Procházely jsme honitbou a na kraji lesa - zajíc. Pískla jsem. Fena ho ustála - UF!
Rána!
S fenou jsme došly ke střelci jako první.
"Pošlete tam psa! Ten zajíc to určitě schytal!" povídal mi natěšeně starší pán, který střílel, a ukazoval do polí.
Rozhlédla jsem se kolem, jestli neuvidím kamaráda s jeho psy. Přece jen byli daleko zkušenější a lepší než naše fena. U ní jsem si s aportem zajíce zatím nefandila a nechtěla jsem si vystřihnout ostudu. Ale nikdo nikde. Tak jsem fenu poslala do pole: "Hledej! Stratil!"
Šla pěkně po stopě. Střelec si ji chválil, že tam někde musí zajíc ležet. Ale nic tomu nenasvědčovalo a fena se mi za chvíli vrátila bez zajíce.
Konečně dorazil kamarád se svými psy.
"Zkus tam poslat svoje psy," řekla jsem mu a ukázala na inkriminované místo v poli. "Prý tam někde leží zajíc a moje fena ho možná zazdila."
Kamarádovi psi zopakovali práci mojí feny a vrátili se bez zajíce. Střelec ale mluvil svou, že zajíce trefil a musí tam někde ležet. Hospodář tedy rozhodl, že vytvoříme rojnici a vypustíme všechny psy. Hledali jsme zajíce.
Už si ani nikdo nemyslel, že zajíc leží, když se najednou zvedl z trávy a vypálil od nás pryč. Celá smečka psů samozřejmě za ním. Pískala jsem a pískala, ale adrenalin podpořený celou psí smečkou v naší feně vyhrál a všichni psi nám zmizeli z dohledu. Čekali jsme. Psi rychle zjistili, že zajíc není zraněný a nemá tedy smysl se za ním hnát. Postupně se vraceli ke svým pánům. Zbývala ještě moje fena a kamarádův zkušený pes. Jelikož se ti dva znali, doufala jsem, že se vrátí spolu.
Za chvíli přiběhl pes. Sám. Můj muž dostal jeden ze svých cholerických záchvatů: "No! Co teď! Fenu máme v háji! Výcvik je v háji! Proč jsi ji pouštěla? To ji mám jít hledat, nebo co? Se taky může vrátit až za dvě hodiny!"
"Podívej, běž za ostatníma a pokračuj v honu! Nejsem zvědavá na tvoje rozčilování. Běž! Já na fenu počkám tady. Pak se ti ozvu."
Netrvalo to ani deset minut a fena se vrátila - šťastná, že konečně prohnala zajíce. Vynadat jsem ji nemohla, ale věděla jsem, že na zajících musíme ještě hodně zapracovat!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jakého máte psa?

slídiče 17% (9)
ohaře 41.5% (22)
barváře 5.7% (3)
honiče 9.4% (5)
norníka 26.4% (14)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama